Recenzja – „Zaplątane nastolatki” L.Damour; MAMANIA

Recenzja – „Zaplątane nastolatki” L.Damour; MAMANIA

ŻYCIE Z NASTOLATKĄ

Kiedy jest się mamą nastolatek, wszystko staje się nagle nowe, choć każda z kobiet/matek poczuła już kiedyś na własnej skórze, czym jest dorastanie. Trudno jednak nagle przypomnieć sobie siebie z przeszłości, zwłaszcza, kiedy do głosu dochodzi lęk o dorastającą córkę, a obecne czasy zupełnie różnią się jednak od tych, w których sami dojrzewaliśmy… To nastolatka musi przecież przeżyć swoje życie, a my chcemy jej bardziej ułatwić, niż utrudnić ten proces, ochronić przed niebezpieczeństwem i pozostać z nią w bliskim  kontakcie. „Zaplątane nastolatki” to, jak sama autorka mówi, zbiór problemów związanych z tym „Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości” i myślę, że powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego rodzica.

W TEJ ZMIENNOŚCI MOŻNA ODNALEŹĆ COŚ STAŁEGO – ASPEKTY ROZWOJOWE

Lisa Damour i jej książka „Zaplątane nastolatki”, to naprawdę genialna pozycja dla każdej mamy, ale i ojca, czy opiekuna dziewczynki/dziewczynek. Otwiera ona nie tylko serce, ale również umysł na potrzeby i na ZMIANĘ, która zachodzi w życiu młodej kobiety. Lisa Damour jest autorką kilku naprawdę doskonale znanych i polecanych publikacji, w tym książki „Pod presją”, skupionej także na problemach współczesnych dziewczyn, a zwłaszcza lęku i strachu, który jest znakiem naszych czasów.

W „Zaplątane nastolatki” autorka stara się skupić uwagę czytelnika na tym, że dorastająca dziewczynka musi przejść pewien niełatwy proces, który okazuje się być zarówno dla niej, jak i dla rodziców czy otoczenia naprawdę wymagający. Choć powszechnie całą winę, zwłaszcza tych odbieranych negatywnie przez społeczeństwo zmian w zachowaniu dojrzewającej córki, zrzuca się   na zmiany hormonalne, to jednak Damour zaznacza, że nie jest to dobre uzasadnienie. Autorka stara się wyjaśnić przemianę, poprzez wytłumaczenie kolejnych etapów rozwojowych, jakie przejść musi nastolatka, by stać się kobietą dojrzałą. Koncepcja, znana każdemu, kto interesuje się psychologią, jest dosyć przejrzysta i pozwala na to, by poczuć się: bezpieczniej w tej zmianie, oraz że te etapy są w pewnym sensie czymś stałym, charakterystycznym dla procesu dojrzewania. W swoim poradniku dla rodziców i dla opiekunów korzysta więc bardzo chętnie z takiego rozwiązania, a przyjęcie takiego punku widzenia, pomaga bliskim zrozumieć stany, przez które przechodzi dorastające dziecko.

RODZICIELSTWO BLISKOŚCI

Podejście Daumor można opisać jako wspierające, nieoceniające, jako rodzicielstwo bliskości, które pozwala nam trwać przy dziecku w każdym etapie jego przemiany, ale równocześnie pozwalać mu na samodzielność i służyć pomocą, kiedy jej potrzebuje. Jednak także uczyć szacunku do siebie, jako do rodzica i wymagać od dziecka pewnych postaw, będąc nie tylko kompanem, ale także przewodnikiem. W poradniku Lisa Damour znalazła miejsce na szeroki wachlarz problemów i zobrazowała go poprzez konkretne, przykładowe sytuacje. Ukazała kłopoty, jakie wiążą się z wymagającym szybkich reakcji życiem w sieci, skupiła się także na lękach różnego typu, na przeżywaniu porażek oraz rozczarowań.

Jestem pewna, że każdy kto sięgnie po tę pozycję, przeczyta ją wiele razy, ponieważ jest w nim wszystko, co już znamy, a co może nam pomóc w byciu wspierającym rodzicem, akceptującym swoje dojrzewające dziecko takim, jaki jest.

Bardzo polecam!!!