„Jak zwierzęta śpią?” Dvorak, Stumpfova; MUCHOMOR

„Jak zwierzęta śpią?” Dvorak, Stumpfova; MUCHOMOR

„JAK ZWIERZĘTA ŚPIĄ?”

Czy wiecie, że żyrafa praktykuje bardzo krótkie drzemki? Dwie godziny przeznaczone na nocny sen łączy z czuwaniem. Głowę opiera na gałęzi i na pewno śni  jakieś gorące, zwierzęce sny! Pyton z kolei śpi calusieńki dzień owinięty wokół gałęzi, robi sobie przerwę na jedzenie i zasypia ponownie, może ktoś chciałby go obudzić???

„Jak zwierzęta śpią?”- na to pytanie na okładce książki autorstwa Marie Stumpfovej (ilustracje) i Jirri’a Dvoraka (tekst) moja 13 letnia córka odpowiedziała, że oczywiście SŁODKO! I rzeczywiście, kiedy patrzymy na zwierzątka pogrążone we śnie, zdają się być one pełne słodyczy, a ilustracje, które można obejrzeć w publikacji, wznowionej i proponowanej przez Wydawnictwo Muchomor, to potwierdzają! Ale czy rzeczywiście taki niedźwiedź polarny albo wspomniany pyton, kiedy się budzi, jest taki słodki??? No nie wiem…

Pozwólmy więc im spać, a tymczasem poczytajmy tę naprawdę przyjemną lekturę od Muchomora!

SEN

Sen jest bardzo ważny w życiu wszystkich żywych organizmów, ale niezwykle interesujące jest to, że zwierzęta potrzebują  bardzo różnego czasu, aby wypocząć. Jednym wystarczą drzemki (albo muszą wystarczyć krótkie drzemki!), inne z kolei pochrapują całą noc w bezpiecznym miejscu. Z „Jak zwierzęta śpią?” młody czytelnik może prześledzić informacje na temat kilku wybranych przez autorów  zwierząt (w tym np. ptaków, ryb, ssaków) i dowiedzieć się w jaki sposób śpią…

Krótkie teksty, które zostały dołączone do wywołujących senność (są bowiem utrzymane w stonowanych barwach i absolutnie nie wywołują nudy!) ilustracji, mówią o zwyczajach pelikanów, fok, wydry morskiej, lisa i kilku innych śpiochów. Humorystyczna, zdecydowanie przyjemna treść wprowadza małego czytelnika do świata tych zwierząt. Zabiera odbiorcę nad wodę, w głębiny morskie, na łąkę, na sawannę czy do lasu! Ale też na gałęzie, falochrony, do norki czy na gorący, pustynny piasek.

PRAWIE ŚPIMY, ALE CZYTAMY!

Lektura ta będzie dla dziecka z pewnością bardzo interesująca. Wywoła pytania, czasem zaskoczy, a na pewno sprawi, że czytelnik zapamięta różne z niej szczegóły. Zwierzęta są podobne do nas, ale przecież również się różnią i w tej książce zostało to bardzo ciekawie opisane! Maluch, ale i nieco starszy czytelnik, będzie mógł porównywać własny sen, do snu zwierzaków, a na pewno będzie chciał wiedzieć o nich coraz więcej!

„Jak zwierzęta śpią?” autorstwa Dvoraka sprawi, że zaczniemy trochę ziewać, ale nie z nudów, jak już wspomniałam, ale po prostu aaaaaaaaaaaaaaaaaaa czytając o drzemkach i o śnie, aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nam również zachce się spać! Dobranoc!

 

Polecam 🙂

Joanna Kietlińska

 

 

Książka dla dzieci 3+

twarda okładka

tłumaczenie Julia Radziwiłł

Wydawnictwo Muchomor