RECENZJA “Mentalność zwiadowcy” J.Galef; Zysk i S-ka

RECENZJA “Mentalność zwiadowcy” J.Galef; Zysk i S-ka

MENTALNOŚĆ ZWIADOWCY

“Mentalność zwiadowcy” to książka wydana niedawno w Wydawnictwie Zysk i S-ka, które to wydawnictwo proponuje swoim czytelnikom naprawdę ciekawe, pełne pasji książki, nie tylko beletrystykę, ale również np. książki popularnonaukowe! W ostatnim czasie w języku polskim pojawiła się książka Julii Galef i jest to znakomita lektura, która zachęca czytelnika do głębszej refleksji nad  różnymi sposobami myślenia. Autorka pragnie przekonać odbiorcę, iż osiągnięcie mentalności zwiadowcy (której przeciwstawia mentalność żołnierza – bardziej powszechną wśród ludzi) i odejście od rozumowania tendencyjnego, może przynieść rewolucyjne korzyści w podejmowaniu decyzji i rozumieniu  świata i ludzi. 

Książka oferuje wnikliwe spojrzenie na proces myślenia, jaki zachodzi w ludzkim umyśle. Zachęca do prób odkrywania uprzedzeń i błędów logicznych, które często wpływają na ludzkie decyzje. Julia Galef w „Mentalność zwiadowcy” prezentuje  wybrane strategie, które można wykorzystać w celu uniknięcia różnych myślowych pułapek. Mówi więc w lekturze np. o sztuczkach w tym np. sztuczce “wymuszania wyboru” i innych zabiegach, które sprawiają, że nie dostrzegamy błędów poznawczych i przyjmujemy je bez głębszej analizy, jako logiczne i racjonalne. Te i inne błędy popełniamy często nieświadomie, ponieważ nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze rozumowanie jest tendencyjne i jesteśmy często ograniczeni. Autorka w interesujący sposób pokazuje, jak działamy i czym się kierujemy przy osądach. Książka Julii Galef zachęca do zadawania kluczowych pytań, docierania i wnikliwego przetwarzania informacji, pielęgnowania otwartego umysłu i poszerzania horyzontów myślenia.

Galef odwołuje się także do różnych dziedzin nauki m.in. do psychologii czy filozofii i przekłada wiedzę teoretyczną na praktyczne wskazówki, które można wykorzystać w życiu codziennym. Ta lektura jest naprawdę interesująca, a czytelnik może z niej skorzystać rzeczywiście w praktyce, powoli rozwijając swoje możliwości analizowania różnych sytuacji. Pozwoli mu to na większą swobodę i na osiągnięcie większej pewności siebie. Nauczy rozpoznawania manipulacji, bądź wspomnianych błędów i będzie on w stanie lepiej oceniać konkretne sytuacje. 

zmiana perspektywy 

Jednym z kluczowych przesłań książki jest gotowość do zmiany perspektywy i przekonań. To właśnie dzięki temu, iż autorka stara się odnosić swoje wnioski na grunt praktyki – opowiada bowiem o różnych sytuacjach z życia – książka pozwala na łatwiejsze wyobrażenie sobie różnych sytuacji i korzystania, praktykowania nabytych umiejętności. Galef opowiada o tym, jak ważne jest przyjęcie roli zwiadowcy, który poszukuje obiektywności i jest gotów dostosować swoje przekonania do nowych faktów. Ta elastyczność myślenia może prowadzić do lepszych decyzji i bardziej precyzyjnego zrozumienia rzeczywistości. Autorka zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy człowiek będzie tym zainteresowany i nie każdy będzie w stanie przyswoić sobie ten nowy sposób reagowania. A jednak warto próbować i ci, którzy będą potrafili spojrzeć na jedną rzecz z wielu perspektyw, są w stanie właśnie sprostać temu zadaniu i być tytułowym zwiadowcą, a nie tylko żołnierzem. 

„Mentalności Zwiadowcy”  pokazuje, że świadome i krytyczne myślenie jest kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym naprawdę bardzo skomplikowanym świecie. Julia Galef nie tylko wprowadza nas w świat zwiadowcy, ale również daje nam narzędzia do praktycznego wdrożenia tej ciekawej koncepcji.

Bardzo  polecam!

Joanna Kietlińska