RECENZJA – „Ciało. Edycja ilustrowana. Instrukcja dla użytkownika” B.Bryson; Zysk i S-ka

RECENZJA – „Ciało. Edycja ilustrowana. Instrukcja dla użytkownika” B.Bryson; Zysk i S-ka

Bill Bryson

Bill Bryson znany jest głównie z tego, iż ma niezwykły talent do przekazywania swojej imponującej wiedzy w sposób bardzo przystępny, inteligentny, a do tego humorystyczny! Jego kolejne publikacje, pojawiające się również w języku polskim, stają się głośnymi bestselerami w wielu krajach! Oryginalność i wyjątkowość jego twórczości tkwi głównie w sposobie, w jaki pisze on o rzeczach często niezwykle skomplikowanych, trudnych i wydawać by się mogło dla laika niemalże niepojętych. Jego styl jest lekki, a jednak podejmuje on kwestie często bardzo skomplikowane.  Autor ten w książce pt. „Ciało. Instrukcja dla użytkownika” nie zawodzi. Warto zaznaczyć, że na polskim rynku można spotkać również wersję ilustrowaną tej obszernej publikacji. Obie są doskonałe, pięknie wydane, ale przede wszystkim są fascynujące, pełne pasji i kuszą każdego głodnego wiedzy odbiorcę!

„Ciało. Instrukcja dla użytkownika”

Bill Bryson podczas lektury „Ciało. Instrukcja dla użytkownika”  zabiera swoich czytelników w podróż, która będzie dla nich niezapomniana. Jako twórca jest on bowiem niesamowitym przewodnikiem, cierpliwym, przewidującym, a przy tym dowcipnym i łączącym wszystkie fakty w sposób wręcz doskonały. Dlatego też i „Ciało…” czyta się naprawdę jednym tchem.

Autor posiada wspomnianą łatwość w przekazywaniu swojej wiedzy, dlatego też popularnonaukowa książka, spodoba się każdemu, kto szuka rzetelnej wiedzy podanej ciekawie i intrygująco. Bryson stara się czytelnikowi pomóc od pierwszych stron, gdzie zachęca do lektury, wspominając własne lekcje ze szkoły średniej. Jego refleksje, których jest całkiem sporo w tej lekturze, sprawiają, że jawi się ona naprawdę interesująco już od pierwszych stron! Bill Bryson zaczyna swoją opowieść od ukazania, jakim CZŁOWIEK jest cudem. W dalszej części porusza wiele tematów, m.in. jak niegdyś postrzegano ludzki  organizm, czy jak na przestrzeni wieków postępował rozwój  medycyny. Zwracając uwagę czytelnika na ogromny postęp, którego niemalże nasze pokolenie jest świadkiem, opowiadając kolejno o tym, co w ciele się dzieje, czy czego jeszcze o nim nie wiemy, autor wzbudza w odbiorcy prawdziwy głód wiedzy. Posługując się licznymi anegdotami, wyjaśnia działanie kolejnych narządów, omawia choroby i ich przyczyny, budowę np. włosów, skóry, oka, ale również w bardzo przystępny sposób opowiada o układach m.in. nerwowym, krążenia czy układzie oddechowym. Przytacza interesujące statystyki, a wszystko jest bardzo rzetelne i dopracowane. Opisuje różne konkretne przypadki, ale również osoby, które zapisały się (bądź niestety nie) na kartach historii medycyny i które miały niezwykle istotny wpływ na kształt dzisiejszej nauki. Oddaje w ten sposób im nie tylko hołd, ale i sprawiedliwość, starając się być przy tym uważnym na to, jak sam widzi kolejne odkrycia, ale i decyzje choćby np. farmaceutycznych gigantów…

jak naprawdę dobra powieść o ciele ludzkim

Każdy kolejny rozdział „Ciało. Instrukcja dla użytkownika” jest niezwykle fascynującą przygodą dla czytelnika, a sam Bryson niekiedy rozśmiesza, by po chwili pokazać swoją delikatniejszą i bardziej wrażliwą stronę. Mówi bowiem o starości, również o śmierci, o niesprawiedliwości, godząc się z nią, gdyż zdaje się być człowiekiem przyjmującym życie z perspektywy własnej wiedzy o potędze, ale jednocześnie małości, człowieka. Rak piersi, którego temat podejmuje i o którym pisze sprawia, że możemy dziś tylko współczuć kobietom sprzed wieków. Autor daje obecnie nadzieję i buduje w ludziach wiarę w lepsze jutro poprzez swoje literacko-naukowe dzieło. W jego książce wiele jest cytatów, które można zapamiętać  i wziąć sobie głęboko do serca ich znaczenie.

Ilustrowana wersja „Ciało. Edycja ilustrowana. Instrukcja dla użytkownika” jest nie tylko pięknie wydana, ale pełna fascynujących fotografii, sprawiających często niesamowite wrażenie. Marzeniem byłoby wiedzieć i pamiętać wszystko to, co zawarł Bryson w swoim dziele. Czasem wiedza ta jest niezwykle szczegółowo, a jednak trudno się oprzeć jej zgłębianiu. Uważam, iż każdy, kto pragnie wiedzieć coś więcej o człowiekowi i jego organizmie – czyli o sobie! – powinien przeczytać tę pozornie „lekką”, ale jakże pasjonującą publikację.

„Ciało…” to była dla mnie wspaniała przygoda, czytałam ją niczym pasjonującą i intrygującą powieść – jest wyjątkowa i na pewno do niej wrócę!

Bardzo polecam!!!