RECENZJA – „Matma dla rodziców” R.Eastaway, M.Askew; MAMANIA

RECENZJA – „Matma dla rodziców” R.Eastaway, M.Askew; MAMANIA

Recenzja – „Matma dla rodziców” R.Eastaway, M.Askew; MAMANIA

W dzisiejszych czasach edukacja matematyczna dzieci staje się nieodłącznym elementem ich rozwoju. Dla wielu rodziców może to stanowić prawdziwe wyzwanie i może pojawić się problem z odpowiedzią na pytanie: jak najefektywniej wspomagać swoje pociechy w opanowaniu tej (dla niektórych w pewnym sensie bardzo trudnej) dziedziny? „Matma dla rodziców” to praktyczny poradnik, który przenosi czytelnika do świata matematyki. Napisany został przez Roba Eastawaya oraz Mike’a Askewa – brytyjskich autorów. Poradnik porusza temat z głównie perspektywy brytyjskiego systemu edukacyjnego. Autorzy, uzbrojeni w wiedzę i w doświadczenie, kierują swoje spojrzenie na to, co dla wielu osób pozostaje tajemniczym obszarem nauki – czyli tej czasem zawiłej – matematyki!

MATEMATYKA

Książka „Matma dla rodziców” rzetelnie przedstawia kluczowe zagadnienia z matematyki na poziomie, stwierdziłabym, polskiej szkoły podstawowej. Stawia sobie za cel rozwianie wątpliwości i obaw rodziców, związanych z jej nauką i przyswajaniem. Poprzez klarowne i jasne wyjaśnienia, praktyczne przykłady i zastosowanie konkretnych strategii, autorzy przekonują, że matma nie musi być straszna! Może stać się fascynującą podróżą po logicznym świecie liczb i wzorów, ale też odnosi się do praktyki! Warto więc jeszcze raz zauważyć i zaznaczyć, że choć książka skoncentrowana jest na brytyjskim podejściu do nauczania matematyki, jak już zresztą wspomniałam, to jednak jest w gruncie rzeczy uniwersalna. Dziedzina wciąż jest ta sama, tylko sposób nauczania i wymagania od dzieci mogą nieco się różnić od tych przyjętych przez system polski. Poradnik może jednak wciąż inspirować  odbiorców, a „Matma dla rodziców” będzie drogowskazem. Ważne są przede wszystkim wydźwięk tej lektury i osiągnięte efekty, wśród których znajdzie się „mniej cierpienia”. 😉  Autorzy poprzez właściwe ujęcie tematu, pomagają rodzicom zrozumieć, jak wspierać swoje dzieci w zdobywaniu umiejętności matematycznych zgodnie z obowiązującymi uniwersalnymi już standardami edukacyjnymi. Dzięki temu poradnikowi, matematyka przestaje być tajemniczą dziedziną. Dzieci mają większe szanse na rozwój intelektualny oraz radość z odkrywania nowych, logicznych ścieżek myślowych. Zresztą, tak jak czasem nawet i rodzice!

Autorzy Rob Eastaway oraz Mike Askew  skupiają się na poziomie wiedzy uczniów szkoły podstawowej, dlatego omawiają w poradniku „Matma dla rodziców. Mniej cierpienia więcej liczenia” pewne wybrane, ciekawe metody przyswajania wiedzy, które są stosowane względnie od niedawna. Będzie to miało z pewnością wpływ na zmianę podejścia do matematyki, jako dyscypliny, która nie jest oderwana od praktyki. Ważny jest również humorystyczny styl książki, dzięki któremu autorzy naprawdę docierają do czytelnika. Nie jest to podręcznik tylko właśnie poradnik! Ma on pomagać, a nie zniechęcać! Zwłaszcza rodzica, który tkwi jeszcze w innym nieco pojmowaniu zadań matematyki. Jestem pewna, że dzięki świadomości, czemu faktycznie ma służyć ta publikacja, doskonale spełni ona swoje przeznaczenie.

Rob Eastaway oraz Mike  Askew dzięki  publikacji „Matma dla rodziców. Mniej cierpienia więcej liczenia” pozwalają uwolnić się od złych skojarzeń z matematyką. Starają się wytłumaczyć, jak podejść np. do arytmetyki i liczb, aby ten zakres wiedzy był łatwiej przyswajalny dla młodego człowieka, któremu rodzic chce pomóc, ale również  przedstawiają główne zagadnienia typu: ułamki, procenty, statystyki itp. Wszelkie podjęte tematy w tej książce na pewno sprawią, iż czytelnik jest w stanie nie tylko zrozumieć czym jest myślenie matematyczne, ale i polubi samą dyscyplinę (lub chociaż ją zaakceptuje ; ).

Ciekawa i jak zawsze pomocna publikacja oczywiście od MAMANIA!!!

Polecam!

 

Joanna Kietlińska