RECENZJA – „J.R.R. Tolkien. Biografia” Humphre Carpenter; Zysk i S-ka Wydawnictwo

RECENZJA – „J.R.R. Tolkien. Biografia” Humphre Carpenter; Zysk i S-ka Wydawnictwo

J.R.R. Tolkien Biografia 

J.R.R. Tolkien znany i uwielbiany autor Śródziemia –  fantastycznego, fikcyjnego świata, który zafascynował rzesze czytelników – nie był jedynie marzycielem, lecz także naukowcem i filologiem o naprawdę wyjątkowych zamiłowaniach. Jego życie, choć w zasadzie całkiem zwyczajne, było pełne pasji do języków, mitologii i starożytnych kultur! Spoglądając na autora „Władcy Pierścieni”,  czy „Hobbita, czyli tam i z powrotem” oczyma jego biografa Humphrea Carpentera, w jakiś magiczny sposób przenosimy się do zwyczajnego świata człowieka z krwi i kości i równocześnie umysłu genialnego, a tym samym do świata magicznie brzmiących słów… Autor biografii odkrywa przed nami zakamarki nie tylko wyobraźni Tolkiena, ale także umysłu, zgłębiającego przez całe życie tajniki różnych języków, by stworzyć coś kompletnego i zupełnie innego… Tolkien nie tylko pisał o fantastycznych światach, lecz przede wszystkim potrafił im nadać niemal namacalnego realizmu, a przy tym także i spójności. I choć jego życia dla obserwatora z pozoru wydawać się mogło zwyczajne, to jednak dzięki wyobraźni Tolkiena oraz jego twórczości właśnie, było fascynujące. By jednak w taki sposób spojrzeć na Ronalda, trzeba poznać nie tylko biografię, ale również i jego twórczość!

„J.R.R. Tolkien. Biografia” to pięknie wydana przez Wydawnictwa Zysk i S-ka publikacja, która z pewnością ucieszy fanów tolkienowskich powieści. Autor biografii starannie przedstawia w niej Tolkiena, nie unikając ukazania jego wad, jednocześnie pokazując, że każde prawdziwie wielkie dzieło zasługuje na uwagę i jest efektem często niezwykle ciężkiej pracy umysłowej skupionej na każdym detalu. Carpenter opowiada o życiu Tolkiena, wzbogacając biografię szczegółami z życia autora Śródziemia. Pochodzenie, perypetie rodzinne, fascynacja filologią, bycie mężem i ojcem, a także, i przede wszystkim, naukowcem oraz snującym fantastyczne historie twórcą – w tej publikacji odnajdziemy zwyczajne i wyjątkowe oblicza Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Carpenter snuje opowieść o Tolkienie. Jest to opowieść ciekawa, niemal fabularna. Praca nad „Władcą Pierścieni” zajęła jej autorowi niemal całe życie, o czym autor biografii opowiada z pasją,. Kiedy więc czytamy o pracy nad nią, oczekujemy niemal wewnętrznie happy endu… I jest nim faktycznie wydanie tego niezwykłego dzieła! Okupione poprawkami, licznymi kryzysami, a do tego jeszcze rodzajem opieszałości samego Tolkiena, staje się upragnionym szczęśliwym zakończeniem. Takie poczucie w czytelniku, podczas lektury sprawia, że „J.R.R. Tolkien. Biografia” Carpentera to trzymająca w napięciu, czasem i nawet humorystyczna, ale i pełna dramatów historia genialnego umysłu.

Podsumowując, biografia autorstwa Humphreya Carpentera rzuca światło na fascynujący świat J.R.R. Tolkiena, ukazując zarówno jego niezwykłe zamiłowania, jak i trudy związane z tworzeniem jednego z najbardziej epickich dzieł literackich.  „J.R.R. Tolkien. Biografia” to zdecydowanie lektura, która wprowadzi czytelnika w świat mitów, historii, i geniuszu tego wyjątkowego pisarza. Carpenter w piękny sposób ukazuje, że za każdym słowem Tolkiena kryje się nie tylko opowieść, ale również życiowa podróż, pełna wyzwań i triumfów. Ta biografia staje się więc kluczem do zrozumienia nie tylko fenomenu twórczości Tolkiena, lecz także fascynującej osobowości człowieka, który stworzył nieśmiertelne dzieła literatury fantasy.