Recenzja – „Akt twórczy. Nowy sposób bycia” Rick Rubin; Zysk i S-ka

Recenzja – „Akt twórczy. Nowy sposób bycia” Rick Rubin; Zysk i S-ka

„AKT TWÓRCZY. NOWY SPOSÓB BYCIA”

Książka „Akt twórczy” to niezwykła podróż w głąb kreatywnego procesu, do którego według autora zdolny jest każdy człowiek. Podróż ta zyskuje w pewnym sensie nowy wymiar  pod piórem Ricka Rubina. Sam Rick Rubin znany jest ze swojego wyjątkowego podejścia do produkcji muzycznych, współpracował z wieloma znanymi artystami od Adel po Black Sabbath. Dziś dzieli się w swojej książce wydanej w języku polskim w Wydawnictwie Zysk i S-ka nie tylko własnym doświadczeniem bycia artystą, ale także radością i twórczą energią, która towarzyszy mu w życiu. Często w swoim dziele powtarza dosłownie i w przenośni, że wszyscy jesteśmy artystami i każdy powinien sobie pozwolić na ten akt.

Zdecydowanie książka autorstwa Rubina jest bardzo oryginalna… I nie jest to poradnik w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale raczej coś na kształt refleksyjnego pamiętnika – nazywając tak  twórczo dzieło literackie Rubina – pełnego inspirujących przemyśleń. Autor stawia w nim pytania o istotę tworzenia i zmusza czytelnika do refleksji nad jego wewnętrznym światem i przeżywaniem wrażeń. Rubin podkreśla, że każdy człowiek ma w sobie potencjał artystyczny. Wszyscy jesteśmy wiec TWÓRCAMI. Sama sztuka może być sposobem na zrozumienie siebie i otaczającego nas świata, dlatego warto zastanowić się nad sobą i swoimi potrzebami. Czytelnika zachęca do spojrzenia na codzienność z nowej, nieco innej niż dotychczas, perspektywy. Podpowiada, aby ten szukał piękna w prostych rzeczach i w akceptacji swojej wyjątkowości twórczej.

jasność i prostota na wysokim poziomie

Wydanie książki jest równie ujmujące, jak jej treść, a do tego minimalistyczna okładka (swoją drogą prosta, ale intrygująca) doskonale oddaje jej charakter. Autor skupia się bowiem głównie na przekazie, który jest jednocześnie inspirujący i prawdziwie ludzki. Jeśli chodzi o samą treść to w skład „Aktu twórczego…” wchodzą eseje i felietony, które poruszają różnorodne obszary humanistyki i skłaniają do głębszych przemyśleń i rozważań nad potencjałem twórczym ludzkiego umysłu. Warto zaznaczyć, iż Rubin nie boi się konfrontować czytelnika z truizmami, zdając sobie sprawę, że nawet najbardziej oczywiste prawdy warto czasem wspomnieć jeszcze raz i kolejny… Nie jest to wcale ani zakazane, ani niepotrzebne, wręcz przeciwnie, dotrze do każdego, kto myśl chce po prostu przyswoić.

„Akt twórczy” stawia na prostotę i siłę przekazu, przekonując, że każdy może być artystą, a sukces niekoniecznie wiąże się z popularnością czy uznaniem krytyków. Sama książka nie unika tematu wątpliwości, szczególnie w jeśli bierzemy pod uwagę tworzenie sztuki. Autor zdaje się sugerować, że prawdziwa duchowość może przemawiać do nas w różnorodny sposób, jednak  niekoniecznie intelektualny. Podkreśla także, iż warto dostrzegać piękno w codziennych doświadczeniach i to jest właśnie klucz do tego, by uwolnić swoje twórcze siły i cały potencjał. „Akt twórczy” to nie tylko lekcja i „nauka” tworzenia, ale także zachęta dla czytelnika, by zaakceptował swoją wyjątkowość i dostrzegł piękno we własnym życiu. To wszystko może zmienić spojrzenie na świat i zachęcić do odkrywania sztuki!

W zamyśle  „Akt twórczy” Ricka Rubina to nie tylko książka, ale raczej skarbnica inspiracji. Nie tyle przewodnik, co zaproszenie do osobistego eksperymentu z własną kreatywnością. Rubin stawia na równość sugerując, że każdy z nas ma swój zasób myśli do zgłębienia i dzieł do stworzenia…

Polecam

Joanna Kietlińska