Recenzja – „Energia” Anna Skowrońska; Wydawnictwo Muchomor

Recenzja – „Energia” Anna Skowrońska; Wydawnictwo Muchomor

WYJĄTKOWA SERIA

Nie pierwszy raz piszę tutaj o tej interesującej serii książek… Wszystkie części, które ukazały się do tej pory, mają do zaproponowania młodym czytelnikom nie tylko wiedzę, ale również całe mnóstwo pozytywnych wrażeń. „Energia”, to kolejna publikacja Anny Skowrońskiej, z ilustracjami i opracowaniem graficznym Agaty Dudek oraz Małgorzaty Nowak, wydanej w Wydawnictwie Muchomor, która zdecydowanie czytelnika zaciekawi. Do tej pory ukazały się „Wiatr”, „Woda”, „Ogień” oraz „Ziemia” i każda z nich głęboko zachwyca. Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, ze jest to cykl naprawdę wyjątkowy!

ENERGIA

Podobnie jest również z „Energią”. Ta książka, zresztą tak, jak jej poprzedniczki, ma swój specyficzny styl, biorąc pod uwagę zwłaszcza kwestię przedstawienia samego tematu głównego, jak i ilustracji. Sam pomysł na cykl, jest wart uwagi zwłaszcza, że zarówno autorka, jak i Wydawnictwo wytrwale proponują obiorcom swoje cenne publikacje. Cenne zwłaszcza pod względem informacyjnym, ale jak się okazuje, nie tylko. Jak sam tytuł podpowiada „Energia” została poświęcona różnym rodzajom, źródłom, przykładom i ciekawym spostrzeżeniom odnośnie tej energii właśnie! Autorka bardzo zgrabnie przekłada złożone pojęcia na zrozumiały dla najmłodszych język, prezentując energię w różnych jej przejawach. Robi to ciekawie i angażuje młodego czytelnika. Wracając jednak do tematu ilustracji – są one wyraziste, a do tego oryginalne. Kontrastowe kolory i niebanalne rysunki postaci oraz przedmiotów, a także miejsc, sprawiają, że nawet najbardziej abstrakcyjne koncepcje stają się łatwe do zrozumienia.

Publikacja nie tylko przekazuje informacje o różnych formach energii, takich jak np. sprężystość, ruch czy dźwięk, ale również prowadzi czytelnika przez różne fascynujące zjawiska.  Z książki dowiadujemy się bowiem, jak rośliny „najadają się słońcem” (fotosynteza), a na kolejnych jej stronach odkrywamy, jak ludzki organizm czerpie energię z pokarmu i do czego jej potrzebuje. Autorka nie zapomina o praktycznych aspektach życia codziennego, podając wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Czytelnicy dowiadują się także, jak człowiek może efektywnie oszczędzać energię w różnych, w tym trudnych, warunkach. Ale także jak radzą sobie zwierzęta i rośliny z tym samym problemem.

PRZYSZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZESZŁOSĆ

Książka stawia również ważne pytania dotyczące roli energii w życiu społeczeństwa, odnosząc się do pracy ludzkich rąk i potrzeby energii do rozwoju gospodarczego. Zagłębia się w tematykę różnych źródeł energii, włączając odnawialne i nieodnawialne oraz omawiając ich wpływ na środowisko. Oczywiście autorka zwraca się ku przeszłości, ale i wskazuje na zmiany, które zachodzą we współczesnym świecie oraz jak może wyglądać kwestia energii w przyszłości… Sięga więc głębiej i dalej i robi to bardzo umiejętnie, zaciekawiając swojego czytelnika. Warto więc zauważyć, że Anna Skowrońska z powodzeniem łamie stereotypy dotyczące trudności tematu energii, sprawiając, że nawet najmłodsi czytelnicy mogą bez trudu przyswajać tę wiedzę.

„Energia” to nie tylko lektura edukacyjna, ale również pasjonująca opowieść o fascynującym świecie sił przyrody, która z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Baaaardzo polecam!

 

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury