Recenzja – „Jeleni sztylet” M. Mrozińska; Zysk i S-ka Wydawnictwo

Recenzja – „Jeleni sztylet” M. Mrozińska; Zysk i S-ka Wydawnictwo

Jestem rozczarowana!!! Rozczarowana tym, że jest to pierwszy tom, a na kolejny będę musiała zapewne trochę poczekać… Ale poczekam cierpliwie, bo po przeczytaniu tomu pierwszego czuję, że naprawdę warto!

„Jeleni sztylet” Marta Mrozińska

„Jeleni sztylet” Marty Mrozińskiej to naprawdę dobraaaaa powieść, która przenosi czytelnika do świata, w którym kobieta musi o siebie walczyć, ale też do rzeczywistości pełnej mitów oraz słowiańskich legend. Autorka ukazuje historię bohaterki o imieniu Bora – dziewczyny walecznej i zdeterminowanej! Ten pierwszy tom odebrałam, jako wciągającą opowieść właśnie  o sile młodej kobiety, o tym, że czasem nie ma się wyboru i trzeba radzić sobie z rzeczywistością tak, jak nam to pokazano w dzieciństwie i wczesnej młodości… Życie Bory, to zdecydowanie ciągła bitwa…

Głowna bohaterka potrafi walczyć, ma we krwi umiejętności odziedziczone po surowym, bezwzględnym ojcu i ma także praktykę. Wychowana na wsi przez ciotkę, u boku ukochanego brata, odrzucona przez część społeczności, postanawia, jako młoda dziewczyna, wstąpić do  Włóczni – szkoły wojskowej dla najemników. Jej przyszłość zależy od tego, czy uda się jej zostać najemniczką, pragnie bowiem zdobyć dobrą pracę i przestać być NIKIM, chce również pomóc swojemu bratu… Ma dobre, choć głęboko poranione i zamknięte serce.

Obóz, do którego dociera Bora po pełnej przygód podróży, rządzi się własnymi prawami. To tam, żeby przetrwać, bohaterka będzie musiała dokonywać bardzo trudnych wyborów. Nieświadoma początkowo niepisanych zasad, naraża się kilku osobom, ale szybko przystosowuje się też do nowej sytuacji i zaczyna radzić sobie z codziennością… Ciąży na niej dziedzictwo krwi, jest bowiem córką człowieka, który budzi grozę wśród jej przyjaciół, ale i wrogów!

elementy mitologii

Autorka – Marta Mrozińska, jak już wspomniałam,  korzysta z elementów słowiańskiej mitologii, a świat, który tworzy na potrzeby powieści jest mroczny i tajemniczy. To właśnie sprawia, ze książka ma swój wyjątkowy klimat! Ten jest groźny, a na Borę czyha niebezpieczeństwo na każdym niemal kroku, ale właśnie dzięki temu, fabuła jest naprawdę interesująca. Akcja jest dynamiczna, co sprawia, że chce się do lektury wrócić i docenia się pomysł autorki! W „Jeleni sztylet” można wczytać się głęboko i zdecydowanie zrozumieć przekaz powieści.

Jest tutaj wszystko, czego oczekuje czytelnik książek fantasy – zaskoczenie, napięcie, interesujący świat, w którym wciąż nie do końca wiadomo, co się jeszcze może pojawić i wydarzyć! „Jeleni sztylet” – tom pierwszy – jest świetnym debiutem, obiecuje wiele, sprawia, że jako czytelniczka chcę wrócić do świata Bory i przeżywać z nią kolejne przygody!

Bardzo dobrze napisana, porywająca, nieoczywista, doskonale odrywająca od codzienności!

Polecam bardzo i czekam na kolejną część!

Joanna Kietlińska